пятница, 27 января 2017 г.

Шановні колеги!
Інтернет - семінар «Бібліотеки для дітей: нове бачення в контексті розширення доступу користувачів до інформації» (з досвіду роботи шкільних бібліотекарів м. Краматорська) починає свою роботу.
Мета інтернет - семінару: демонстрація досягнень бібліотекарів шкіл щодо організації і проведення масової та індивідуальної роботи серед читачів.
Нагадуємо порядок роботи на Інтернет - семінарі:
1. Термін роботи семінару:
початок – 08 лютого 2017 р. о 8.00
закінчення – 13 лютого 2017 р. о 24.00
2. Підведення підсумків роботи інтернет - семінару  - 2 лютого 2017 р. на блозі бібліотеки МК
3. За період роботи семінару всі бажаючі можуть:
        ознайомитися з виступами учасників семінару;
        обмінятися думками, прокоментувати, висловити власні враження
        внести пропозиції та побажання, користуючись засобами коментування відповідної сторінки блогу;
        поділитися власним досвідом роботи.
4. Учасники семінару відслідковують запитання, що їм адресовані, та відповідають на них.
5. Не забуваємо:
        приєднатися до групи учасників-однодумців блогу;
        про культуру спілкування.
6. Пам`ятаємо, ставлячи запитання, не забувайте вказувати, кому вони адресовані .
Ласкаво просимо до участі у семінарі!
Програма семінару:
Теоретична частина
1.     Нові методи пізняння інформіції (Борійчук Л. В., завідувач бібліотеки ЗОШ № 6)
2.   Сучасна бібліотека: електронно-інформаційні ресурси в роботі шкільної бібліотеки (Попова Н. В., завідувач бібліотеки ЗОШ №19)
Практичний блок
1.    Гра-вікторина: «Моя країна – Україна!» (Борійчук Л. В., завідувач бібліотеки (ЗОШ № 6) 
2.     Використання електоронно-інформаційних ресурсів в практичній роботі (Попова Н. В., завідувач бібліотеки ЗОШ № 19) 
                               "Нові методи пізнання інформіції"
Розробляємо та впроваджуємо
Зробити бібліотеку яскравою, справити враження на сучасного користувача, показати нестандартний зміст і форму, внести ауру новизни – завдання не з легких. Однією з креативних і творчих форм роботи бібліотек Краматорська є вуличні акції.
Великий бібліотечний квест. Квест (з англійської мови – «загадка, головоломка, питання») – цікава гра-подорож із завданнями і запитаннями для декількох команд. Цей захід був проведений на базі бібліотек Краматорської ЗОШ №6. У ході гри діти вчилися працювати в команді, орієнтуватися на місцевості, демонстрували знання правил дорожнього руху, етикету і оперативно вирішували складні  завдання з літературознавства та інформаційної грамотності. Організована гра-подорож з подарунками для переможців є прикладом популяризації бібліотек серед населення міста. Вона показала, що бібліотека це широкий майданчик для гри та прояву свого інтелекту, а бібліотекар – креативний організатор і порадник.
У цьому році працівники бібліотеки проводили лібмоб «Як пройти до бібліотеки?». В основі заходу – бліц-опитування учнів школи на предмет знання дороги до бібліотеки. Бібліотекарі виходять «в народ»: група мобберів (бібліотекарі і волонтери одягнені у футболки з логотипом) на вулицях міста ставлять випадковим перехожим просте запитання: «Як пройти до бібліотеки?». Опитувалися учні та їх батьки. Нагородою за правильну відповідь були смайлик і сувеніри з логотипом бібліотеки. Тим, хто не знали відповіді, давали запрошення відвідати бібліотеку. Всього учасниками акції було опитано за 2 роки понад 450 чол.
Флешмоб використовуємо у своїй роботі як яскраву форму проведення заходів, що дуже подобається і молоді, і дітям. Флешмоби плануємо заздалегідь, робимо оголошення в бібліотеці. Велика кількість людей (мобери) оперативно збирається в певному місці, протягом декількох хвилин виконують сценарій і потім швидко розходяться. У цьому принцип флешмобу. А його основна мета – згуртування користувачів бібліотеки, які, як одна сім’я, виконують спільні дії. Великий інтерес у читачів дитячих бібліотек викликав флешмоб «Найстаріша книга моєї домашньої бібліотеки», який проводився в минулому році напередодні Всеукраїнського дня бібліотек. Її учасники дуже цікаво і зворушливо розповідали про свої книги, які їм перейшли у спадок від батьків, дідусів та бабусь. І можна впевнено сказати, що, зберігаючи сімейні традиції, юні читачі теж зберігатимуть ці книги для своїх дітей.
Бібліотекарі роздавали батькам і дошкільнятам листівки-запрошення до бібліотеки та пам’ятки про користь сімейного читання, тим самим популяризуючи такий актуальний на сьогодні напрям нашої роботи.
Проектна діяльність – одна з ефективних у бібліотечній роботі, яка сприяє іміджу закладу в місцевому співтоваристві. Заходи, що проводяться в рамках проекту, сприяють залученню дітей і підлітків до читання, навчають толерантностісті у взаємовідносинах, шанобливому ставленню до чужих традицій та звичаїв. Важливим досягненням у роботі за проектами бібліотекарі вважають те, що змогли повернути з вулиці багатьох дітей, які не знали, куди подіти свій вільний час, а тепер присвячують його спілкуванню в бібліотеках.
 Бібліотекарі Краматорської ЗОШ №6 ведуть велику інформаційно- пошукову роботу щодо маловідомих фактів історії міста шляхом краєзнавчих розвідок. Щоденну цікаву роботу бібліотеки рекламують в мережі Інтернет на своєму блозі.
Завдяки, започаткованому проекту з екологічного краєзнавства – літературно-екологічне досьє «Природа рідного краю» – члени екологічного клубу «Озивайко» будуть збирати і розміщувати матеріали про флору та фауну Донеччини на створеному блозі.
Усі найбільш значимі події бібліотечного життя міста знаходять своє відображення і в новинах теле-радіо випусків та на сторінках періодичних видань. Ми намагаємось створювати максимально комфортне інформаційне середовище для наших відвідувачів, бути відкритими для всіх. Тому й не обмежуємось традиційними формами роботи, а постійно знаходимось у пошуку нових шляхів популяризації бібліотечних ресурсів.
Як розказати світу про себе: блог, сайт, соціальні мережі
Я впевнена, що всі знайомі з таким поняттям, як бібліотечна реклама в мережі Інтернет. Час комп'ютерних технологій ставить перед нами нові завдання: з'явилася потреба у створенні веб- сайтів, тематичних блогів. І від того, якими вони у нас будуть залежить успіх бібліотеки в Інтернет-просторі. Адже, як показує наш досвід, веб- сайт підвищує імідж бібліотеки в очах партнерів, громадськості та влади; надає можливість оперативно зв'язатися з бібліотекою за допомогою електронної пошти. Із веб-сторінок відвідувач отримує інформацію про структуру бібліотеки, її ресурси, послуги; дізнається про заходи, які відбулися у бібліотеці або мають відбутися найближчим часом.
Сьогодні наша бібліотека має: власний веб-сайт та блог. Одним з найважливіших і найдієвіших засобів просування читання, книги та бібліотечних послуг є сайт нашої шкільної бібліотеки. Сайт бібліотеки має такі розділи: «Бібліотека», «Інформаційно- ресурсний центр», «Новини», «Місцеве самоврядування інформує», «Сторінка бібліотекаря». Новинки книжкових видань та електронних документів можна  переглянути в підрозділах «Новинки літератури» та «Медіаколекція». Блог– наш щоденник. Це різновид веб-сайту, де записи розміщені в зворотньо-хронологічному порядку. Форма подачі матеріалу на ньому різна – це і короткі повідомлення, нотатки, виступи, статті, сценарії, світлини, електронні презентації, відеоролики. Звичайно, ми прагнемо, щоб наша робота була прийнята і належно оцінена користувачами. І для того, щоб зацікавити постійного і потенційного відвідувача, розповідаємо про найкращі заходи, що відбулися, та рекламуємо майбутні.
 На мою думку це, по-перше, позитивно впливає на імідж нашої бібліотеки, по-друге, сприяє збільшенню кількості користувачів бібліотеки. Сайт ще зовсім «зелений», але ми вчимося, намагаємось зробити його цікавим, і самі зростаємо з ним, адже створення та супровід web-сайту вимагає постійної уваги іпрофесійної компетенції працівників. Щоб зробити його цікавим та актуальним, ми уважно ставимось до кожного розділу, намагаємось постійно поновлювати та удосконалювати дизайн, відкривати нові сторінки. Так як у сприйнятті web-сайту особливу роль відіграє дизайн, ми зробили свою сторінку яскравою та індивідуальною. На головній сторінці розміщено емблему та структуру. Про найкращі заходи, що відбулися чи мають відбутися, розповідається в розділі «Події». У «Фотогалереї» зберігаються наші фотоальбоми. Розширюється число її реальних і потенційних користувачів. За допомогою сайту ми отримуємо дієвий канал «зворотнього зв'язку». Тепер ми маємо друзів по всій країні та за її межами. Наша «Сторінка» включає ілюстративний ряд, який забезпечує віртуальне відображення динамічного життя бібліотеки: нові послуги, оформлення оригінальних інтер'єрів, фотографії найбільш цікавих елементів виставок, масових програм і т.п. Пропоную поради щодо створення веб-сторінки.
 1. Інформація має бути актуальною, її потрібно регулярно оновлювати чи доповнювати.
 2. Основний текст краще подавати класично (чорні літери на білому тлі).
3. Пошук інформації, тобто система навігації сайту, повинна бути прозора та зрозуміла.
4. Інформація має бути добре структурована (коли певну інформацію можна легко знайти навіть за допомогою меню). Хочу зазначити, що у веб-просторі мережі Інтернет існують декілька безкоштовних блогових платформ, де будь-хто може зареєструватися та вести свій блог.
Гра-вікторина
МОЯ  КРАЇНА –  УКРАЇНА!
Мета:  виховання в учнів почуття патріотизму, національної гідності, любові та поваги до історії  Батьківщини, рідного краю; поглиблення знань учнів про історію, культуру, традиції держави, видатних українців; розвиток пізнавальної активності учнів.
Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, картки для відповідей, ручки, ноутбук.
(На початку заходу на екрані демонструється відеосюжет про Україну та красиві краєвиди країни, лунають українські пісні.)
Бібліотекар 1:  Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним щемом згадує місце, де народилася, де минуло її дитинство; ту маленьку Батьківщину, де живуть її рідні люди. І якщо скласти маленькі Батьківщини кожного з нас - перед очима з’явиться наша велика держава Україна.
Україна - це наша земля, рідний край, наша країна з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею, і мудрими талановитими людьми. Це велика європейська держава.
Україна - це історія народу, який протягом багатьох віків боровся за свою свободу і незалежність. Це його славні лицарі Петро Сагайдачний, Іван Сірко, Богдан Хмельницький, Максим Залізняк, Іван Мазепа, Устим Кармалюк та багато інших, які віддали своє життя за щастя народу. Це й такі відомі всьому світові діячі української культури, як Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Олександр Довженко, Марія Заньковецька, Микола Лисенко. І сьогодні ми перевіримо, наскільки глибокі у вас знання щодо України, її традицій, історії, видатних особистостей.

Учень 1
Дорога Батьківщино,
                                                           Україно моя.
   Милий край тополиний
                                                           І степи, і моря.
                                                          Пісня лине в Карпати
                                                          Від південних морів,
                                                          Щоб була ти багата
                                                          На дочок і синів.

       Учень 2
В цьому краї зростали
                                                          І батьки, і діди,
Рідний край відстояли
                                                          Від ганьби і біди.
Серце радісно б’ється
                                                          У країні батьків,
   Хай дитинство сміється,
                                                         Лине радісний спів.

    Учень 3
Щоб вишневі садочки
                                                          Навесні розцвіли,
                                                          Щоб синочки і дочки
                                                          Твої в мирі жили.
                                                          На своїй Україні,
                                                          Серцю милій землі –
                                                          Незалежній і вільній,
                                                          І в містах, і в селі.
 Хай ти будеш здорова,
                                                          Україно моя,
                                                          І щаслива, і нова
                                                          Буде доля твоя.

Бібліотекар 2: Нам є чим пишатися. Тому що:
ü Україна - найбільша країна, територія якої знаходиться повністю в Європі.
ü Географічний центр Європи заходиться неподалік містечка Рахів.
ü Українці зробили найбільший келих шампанського у світі.
ü Найдовший у світі тролейбусний маршрут 96 км з’єднує Ялту та Сімферополь.
ü Хрещатик - найкоротша центральна вулиця Європи. Її довжина усього 1225 м.
ü Найглибша у світі станція метро «Арсенальна» знаходиться у м. Києві і сягає 105,5 м.
ü Трембіта - найдовший музичний інструмент у світі.
ü Українці розробили літак Ан-225 «Мрія» із найбільшою у світі вантажопідйомністю.
ü Україні зосереджено чверть світового запасу чорнозему.
ü Олешківські піски - найбільша пустеля Європи, яка простягається на 160 тис га
ü Пам’ятники Т.Г. Шевченку встановлено більш ніж у 1200 містах світу і за кількістю поступаються лише Вудці.
Отже, пишаймося тим, що ми - українці!
Бібліотекар 1: Сьогоднішня наш бібліотечний  урок буде у вигляді гри. Я пропоную вам пройти декілька конкурсів на знання рідного краю і визначити переможців
Бібліотекар 2: Оцінювати наші змагання ми запросили компетентне журі.
(Оголошується склад журі).

Конкурс «Українські свята»
Бібліотекар 2: Перший наш конкурс називається «Українські свята». Перед вами аркуш, на якому ліворуч написано свято. Ваше завдання - визначити дату, коли в Україні відзначають це свято.
Новий рік________________________________   
Міжнародний жіночий день________________      
День захисника України____________________    
Різдво___________________________________   
День Конституції України__________________
День соборності України___________________    
День незалежності України_________________
День Святого Миколая_____________________
День Знань          ______________________________
Відповіді: 1 січня; 8 березня; 14 жовтня; 7 січня; 28 червня; 22 січня; 24 серпня; 19 грудня; 1 вересня.

Конкурс «Україна статистична»
Бібліотекар 1: Шановні діти, вам пропонується 10 тверджень Кожна команда повинна визначити: більшими чи меншими від наведеного факту є істинні статистичні відомості, а також написати правильну, на думку команди, відповідь.
          Яка команда буде найближчою до правильної відповіді, та й отримує бал за завдання.
ü Чисельність населення України станом на лютий 2016 року становила 60,9 млн. чоловік (чисельність населення менша і складає 42 млн. 568 тис. 433 особи).
ü Площа України становить 244,1 тис. кв. км (площа України більша і дорівнює 603,638 тис. кв. км).
ü До складу України входить 22 області (більше, до складу України входить 24 області).
ü У середньому за 70 років життя українець споживає 1 тис. кг хліба, 2 тис. літрів води, 3 тис. кг картоплі, 500 яєць, 1 тис. літрів молока, 2 тис. кг риби (людина за 70 років життя в середньому споживає більше їжі: 10 тис. кг хліба. 10 тис. літрів води. 1000 яєць. 5 тис. кг картоплі, 4 тис. кг риби).
ü Україна межує з 10 державами: Болгарією, Чехією, Білоруссю, Росією, Німеччиною, Молдовою, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією (менше - Україна межує із 7 країнами: Білоруссю, Росією, Молдовою, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією).
ü Найвища гора України - Говерла - має висоту 5675 м (висота Говерли менша і складає 2061 м).
ü Загальна довжина Дніпра становить 875 км (загальна довжина Дніпра більша і становить 2201 км).
ü Україну омивають 5 морів: Чорне, Каспійське, Біле, Азовське, Мармурове (менше - Україну омивають лише 2 моря: Чорне та Азовське).
ü У межах України налічується близько 100 тис. видів тварин (менше - у межах України налічується близько 45 тисяч видів).
ü Для видобування корисних копалин із надр землі в Україні будують фабрики, заводи, шахти (менше - для видобування корисних копалин із надр землі в Україні будують тільки шахти).

Бібліотекар 2: А ось тепер хочу перевірити, чи знаєте ви про те, чим багата наша країна. Я буду промовляти слова і, якщо назване є в Україні, ви плескаєте в долоні, а якщо немає - тупочете ногами.
Річки, гори, моря, пшеничні поля, океан, ліси, пустеля, міста, села, джунглі, квіти, родючий фунт.
Конкурс «Ця постать в історїї»
Бібліотекар 2: Перед вами 10 тверджень, які стосуються видатних українців або подій, пов'язаних із Україною. Ваше задвдання - уважно перечитати їх, і якщо ви погоджуєтеся з твердженням, ставите «+», якщо не погоджуєтесь «-».
ü «Заповіт» Т.Г. Шевченка перекладено 147 мовами світу («+»).
ü Леонід Каденюк - Президент України («-», це перший космонавт України).
ü Михайло Грушевський - перший космонавт України («-», це історик та політичний діяч).
ü Пабло Пікассо був у захваті від робіт української народної художниці Катерини Білокур («+»).
ü Пилип Орлик - автор першої у світі Конституції («+»).
ü Леся Українка була дочкою відомої дитячої письменниці Олени Пчілки («+»).
ü Марко Вовчок - видатний український письменник («-», це письменниця).
ü Ярослав Мудрий - великий князь, він побудував Золоті ворота та Софійський собор у Києві («+»).
ü Картина Іллі Рєпіна «Козаки пишуть листа турецькому султану» зберігається в Києві («-», у Харкові.)
ü Сергій Бубка - видатний український спортсмен, який встановив багато світових рекордів у стрибках з жердиною («+»).

Конкурс «Перекладач»
Бібліотекар 1: Наступний наш конкурс має назву «Перекладач».
Яка українська мова мелодійна та гарна, але іноді прикро чути її із суржиком. Тому у наступному конкурсі ми будемо вчитися гарно говорити українською. Перед вами десять висловів, які потрібно відкоригувати таким чином, щоб вони відповідали нормам сучасної української літературної мови.
ü «Оплачуємо за проїзд» - сплачуємо за проїзд, оплачуємо проїзд, платимо за проїзд.
ü «Зараз без десяти шість» - за десять хвилин шоста, сімнадцять годин п’ятдесят хвилин, п’ятдесят хвилин на шосту.
ü «Вибачаюсь» - вибачте мені, перепрошую, даруйте.
ü «Це дуже остроумний отвєт» - це дуже дотепна відповідь.
ü «У мене сильна головна біль та насморк» - у мене сильний головний біль та нежить.
ü «Розігрій на сковорідці картошку» - розігрій на пательні картоплю (бульбу, бараболю).
ü «У мене красивий галстук?» - у мене гарна краватка?
ü «Закрий форточку, бо дуже сильний сквозняк» - зачини кватирку, бо дуже сильний протяг.
ü «На протязі двох суток йшов сильний дощ» - протягом двох діб були сильні зливи (опади).
ü «Нижче по течії річки знаходиться красива бесідка» - нижче за течією річки знаходиться гарна альтанка.

Конкурс  «Пісенний»
Бібліотекар 2: У всьому світі відома українська мелодійна пісня. І сьогодні ми перевіримо, наскільки ви знаєте українські народні пісні. Кожна команда слухає 15 секунд фрагмент мелодії пісні і називає її.
ü «Ой на горі та й женці жнуть».
ü «Розпрягайте хлопці коней».
ü «Чом ти не прийшов».
ü «Ой на горі два дубки».
ü «Несе Галя воду».
ü «Їхав козак на війну».
ü «Ой у лісі калина».
ü «Їхали козаки із Дону додому».
ü «Подоляночка».
ü «Ой у гаї при Дунаї».
ü  
Бібліотекар 1: А зараз для оголошення результатів надаємо слово журі.
(Виступ членів журі та нагородження команд-учасниць)

Учень 1.
Народилась Україна Нова,
                                                      Небувала, чиста, як дитя,
                                                      Україна Зоряної Мови,
                                                      Україна Божого Буття!
                                                      Україна казки і кохання.
 Та Держава, де щезає тлінь.
                                                      Україна творчого повстання
        Для усіх безсмертних поколінь.
Учень 2.
Україно, вернуться до тебе
                                                      Матері, сторожові вогні,
                                                      Ясні зорі і хмарини з неба,
                                                      Козаки воскреслі і пісні.
       Прийдугь квіти і маленькі діти.
     Прийде казка і пташиний спів,
                                                      Забринять у просторі сюїти
    Всіх дерзань і небувалих снів.
Учень 3.
Україно-Матінко! Воскресни!
Тануть сни і котяться в імлу...
  І Софія - Мудрість Пречудесна
                                                   Вже стоїть на Київськім Валу!
                                                   Побратими, гляньте на руїни-
 То ж не прах, не камені прості!
                                                   То в Руці Святої України
                                                   Всесвіту Ворота Золоті.

 





Комментариев нет:

Отправить комментарий